• 3,677 TL

 • 4,342 TL

 • 151,51 TL

 • 106.926

Novum Enerji Dış Tic. Ltd. Şti.

 • Pazarlama Birimi
 • İstanbul Cad. Üstküme 2 Sok. No:2/47 Starlife Residence Göktürk / İSTANBUL İstanbul (Avr.) - Eyüp
 • +90 (212) 322 52 25
 • +90 (212) 322 52 25
 • +90 (212) 322 52 24
 • www.novumenerji.com
 • novumenerji@novumenerji.com

FİRMA HAKKINDA

Novum Enerji Dış. Tic. Ltd. Şti. 2011 yılından itibaren artan enerji ihtiyacının karşılanmasına destek vermek amacıyla Türkiye’nin önde gelen yatırımcılarına Rüzgar Enerjisi Santrallerinin ve Güneş Enerjisi Santrallerinin kurulum, montaj ve bakım işlerinde yardımcı olma görevini üstlenmiştir.

2013 yılından itibaren enerji projelerinin geliştirilmesi, rüzgar ölçüm istasyonlarının kurulması, Lisanslı Elektrik Üretimi ve Lisanssız Elektrik Üretiminin tüm aşamalarında aranılan çözüm ortağı olmuştur. Novum Enerji olarak hedefimiz, sahip olduğumuz zengin yenilenebilir kaynakların en verimli şekilde yatırıma dönüşmesini sağlamak ve müşterilerimize enerji yatırımları konusunda mühendislik desteği sunmaktır.


Enerji üretiminde rüzgar kaynağının üstünlükleri nelerdir?

-Temiz
-Bedava
-İklim değişikliği sorununa çözüm
-Hava kirliliği sorununu azaltır
-Enerji güvenliği sağlar
-Enerji arzını çeşitlendirir
-Yakıt ithalini önler
-Yakıt maliyetleri yok
-Ulusal kaynaklar için devletler arası anlaşmazlıkları önler
-Kırsalda elektrik ağını geliştirir
-İstihdam ve bölgesel kalkınma sağlar
-Fosil yakıtların fiyat değişkenliğinden kaynaklanan karmaşıklığı önler
-Modülerdir ve çabuk kurulur
-İthalat bağımlılığı yok
-Yakıt fiyatı riski yok
-Karbon emisyonu yok
-Kaynak tükenmesi yok – küresel rüzgar kaynağı küresel enerji talebinden daha büyük
-Arazi dostu – rüzgar santrali içinde veya etrafında tarım/sanayi faaliyetleri yapılabilir
-Uygulama esnekliği – büyük ölçekli ticari santraller veya ev tipi uygulamalar mümkün
-Ulusal yarar – Geleneksel yakıtların aksine, enerji güvenliği açısından yakıt maliyetlerini ve uzun dönemli yakıt fiyatı 
risklerini eleyen ve ekonomik, politik ve tedarik riskleri açısından diğer ülkelere bağımlılığı ortadan kaldıran 
yerli ve her zaman kullanılabilir bir kaynaktır.
 

3 Nisan 2013 tarihinde Elektrik Piyasası Kanunu yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Kanun ile yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretimi kurulumları için halihazırda 500 kW olan üst sınır 1 MW’a yükseltildi.

Aşağıda görülen Türkiye Rüzgar Haritasına göre ülkemizin bir çok yerine rüzgar türbini kurarak verim almak mümkündür. Özellikle 5 m/sn üzerindeki yerlerden yüksek verim alınacağı için buradaki en önemli husus fizibilite çalışmalarını müteakiben mini bir rüzgar ölçüm direği aracılığıyla rüzgar türbini kurulacak olan alanın ölçüme tabi tutulmasıdır.                                                  

Yatırım geri dönüş süresi nedir?
Yatırım geri dönüş süresi rüzgar hızıyla doğrudan alakalı olmakla birlikte genelde geri dönüş süresi 4-5 yıl arasında değişmektedir. 
 

Hangi Türbin Elektrik Üretimini Karşılar?
Bu sorunun yanıtı yapılacak ön fizibilite çalışmasından sonra kullanıcılara sunulmaktadır. Türbinlerin üretimleri rüzgârın hızıyla doğru orantılıdır. Aşağıdaki değerler ortalama alınarak yapılmıştır.
 
1 kw =  700-1400 tl/yıl
3 kw = 2100-4200 tl/yıl
5 kw = 3500-7000 tl/yıl
10 kw = 7000-14000 tl/yıl
50 kw =35000-70000 tl/yıl

Rüzgar türbini kurulursa elektrik faturası ödenir mi?
Bu sorunun yanıtı elektrik tüketiminiz ile doğrudan ilişkilidir. Rüzgar türbinin projesi hazırlanırken bir yıl içinde üreteceği elektrik miktarı gelişmiş yazılımlar aracılığıyla hesaplanır ve işletmeniz için en çok fayda sağlayacak rüzgar türbini seçilir. Eğer ki yıllık elektrik tüketiminiz rüzgar türbinin bir yıl içinde üreteceği elektrik üretiminden fazla ise elektrik faturalarınızda tasarrufa gitmiş olursunuz ve fatura tutarları düşmekle birlikte elektrik faturası ödemeye devam edersiniz. 
 
Mahsuplaşma aylık olarak hesaplanacaktır. Ay sonunda üretim ve tüketim rakamlarınız karşılaştırılır. Rüzgar türbininde üretmiş olduğunuz elektrik tüketimden fazla ise ay sonunda dağıtım şirketi belirteciğiniz banka hesabına ödeme yapacaktır. Elektrik tüketimi, üretimden fazla olduğu durumlarda elektrik faturanız gelmeye devam edecektir.
 
Alttaki animasyonda rüzgar türbinin ihtiyaçtan daha fazla elektrik ürettiğinde şebekeye elektrik vererek sayacın geri işlediğini göstermektedir. 
 
 

Fazla elektrik satılabilir mi?
Yayınlanan "Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik" ile 1 mW'ın ve altındaki rüzgar türbini kurulumlarında EPDK'dan lisans alma gerekliliği kaldırılmıştır. Yönetmelik tüzel kişiliklerin kendi elektrik ihtiyacını karşılamaya yönelik olmakla birlikte ihtiyaç fazlası enerjinin şebekeye verilerek dağıtım şirketi tarafından satın alınması sağlanmaktadır. Tüzel kişiler tarafından yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak kurulan üretim tesislerinde üretilerek sisteme verilen ihtiyaç fazlası elektrik enerjisi için 10/5/2005 tarihli ve 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun çerçevesinde belirlenen birim fiyat üstünden ödeme gerçekleştirilir. Birim fiyat şu an kwh başına 7,5 dolarcent olarak belirlenmiştir. 
 
Rüzgar türbininde ürettiğiniz elektrik dağıtım şirketi sınırları içinde kalmakla birlikte aynı tüzel kişi uhdesindeki birden fazla ve farklı yerlerdeki tüketim tesislerinde tüketilebilir. Yalnız ihtiyaç fazlası elektriğin komşu fabrika gibi üçüncü kişilere satışı mümkün değildir. Üretilen ihtiyaç fazlası elektrik dağıtım şirketi tarafından satın alınır. 

Rüzgar türbini ortalama kaç yıl çalışır?
Rüzgar türbinlerinin ortalama çalışma süreleri 25 yıldır.
 

Rüzgar türbinleri gürültü mü mü çalışır?

Hayır, rüzgar türbinlerimiz son derece sessizdir. Horizontal türbinleri 30 - 50 db arasında bir ses aralığına sahiptir.


Türbinlerin bakım maliyeti ne kadar dır?

Rüzgar türbinleri  işletme ve bakım maliyetleri çok düşük yatırımlardır. Yıllık servis ve işletme maliyetleri ilk yatırım maliyetlerinin %1' ine denk gelmektedir. 


FİRMAYA MESAJ GÖNDER

 • Güvenlik Kodu
Küçük- Büyük harflere duyarlıdır.

SEKTÖRLER

Tüm Sektörler Kapat

POPÜLER FİRMALAR

SON EKLENEN FİRMALAR