• 3,677 TL

  • 4,342 TL

  • 151,51 TL

  • 106.926

TÜRKİYE RÜZGAR ENERJİSİ İSTATİSTİK RAPORU / TEMMUZ 2014

Türkiye Rüzgar Enerjisi İstatistik Raporu / Temmuz 2014
30 Ekim 2014 Perşembe 02:03

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) bildiğiniz gibi, kar gayesi gütmeden, rüzgar enerjisi ile ilgili ilimsel, teknik ve uygulamalı araştırmaları takip etmek, rüzgar enerji kaynağının kullanımını aygınlaştırmak için faaliyetlerde bulunmak amacıyla, 10 Şubat 1992 tarih ve 92/2752 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuştur.

Avrupa RüzgarEnerjisi Birliği (EWEA)’nin ve Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC)’nin resmiüyesi olan TÜREB, TürkiyeRüzgar Enerjisi potansiyelinin ülke ekonomisine kazandırılması doğrultusunda önemli çalışmalardabulunmaktadır ve rüzgar enerjisi konusunda Türkiye’deki en güçlü sivil toplum kuruluşudur.

 

TÜREB olarak; yurtiçinde ve yurt dışında rüzgar enerjisine ilgi duyan herkesin bilgi almalarını sağlamakve en önemlisi ülkemizdeki rüzgar potansiyelinin ekonomiye kazandırılmasıkonusunda  apılacak yatırımlara katkısağlamak amacıyla önemli çalışmalarda bulunmaktadır. Her yıl düzenli olarakyayınladığımız “Türkiye Rüzgar Enerjisi İstatistik Raporu” ve “Türkiye Rüzgar SantralleriAtlası” hem yurtdışı, yurtiçi kurum ve kuruluşlarından hem de üniversitelerdenoldukça ilgi görmektedir.

 

Bu nedenle;“Türkiye Rüzgar Enerjisi İstatistik Raporu” ve “Türkiye Rüzgar SantralleriAtlası ” isimli çalışmamızı Temmuz2014 itibariyle güncelleyerek siz değerli sektör katılımcılarının bilgilerinesunuyor ve ülkemiz ile rüzgar enerjisi sektörümüze yararlı olmasını diliyoruz.

 

Mustafa SerdarATASEVEN

TÜRKİYE RÜZGARENERJİSİ BİRLİĞİ (TÜREB)

Yönetim KuruluBaşkanı

 

RAPOR RÜZGAR ENERJİSİ DERGİSİNİN Kasım-Aralık 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Ücretsiz tanıtım sayısı talep etmek için bizi arayınız 0212 252 71 85

 

Bu haber 7918 defa okundu

DİĞER HABERLER

TÜRKİYE’DE YENİLENEBİLİR ENERJİNİN GELECEĞİ

TÜRKİYE’DE YENİLENEBİLİR ENERJİNİN GELECEĞİ

Türkiye’de yenilenebilir enerjinin geleceği

Türkiye’de Rüzgâr Enerjisi Kullanımı ve Üretimine Dair Güncel Veriler

Türkiye’de Rüzgâr Enerjisi Kullanımı ve Üretimine Dair Güncel Veriler

Türkiye'de 18.01.2017 tarihinden önceki son 30 günde rüzgârdan gerçekleşen en düşük elektrik üretimi 10.732.820 kWh, en yüksek elektrik üretimi ise 105.410.280 kWh oldu.

Altı Milyon Hanenin Elektriği Rüzgardan

Altı Milyon Hanenin Elektriği Rüzgardan

19.8.2016- Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) ilk yarı yıl için hazırladığı rüzgar istatistik raporu yayınlandı.

Altı Milyon Hanenin Elektriği Rüzgardan

Altı Milyon Hanenin Elektriği Rüzgardan

19.8.2016- Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) ilk yarı yıl için hazırladığı rüzgar istatistik raporu yayınlandı. Raporda 2016 yılı içinde 428 MW’lık santralin işletmeye alınarak toplamda 5.146 MW’a ulaşıldığı belirtildi. İşletmedeki rüzgar enerjisi santrallerinin kurulu güç bakımından yüzde 75’i Ege ve Marmara bölgelerinde bulunuyor. İller bazındaki sıralamaya göre Balıkesir 970 MW ile birinci olurken, 936 MW ile İzmir ikinci, 575 MW ile Manisa üçüncü sırada yer alıyor. Raporda işletmede olan santrallerin yatırımcılara göre dağılımında 558 MW ile Polat enerji ilk sırada yer alıyor, 385 MW ile Demirer Enerji onu izliyor. Üçüncü sırada 341 MW ile Bilgin Enerji ve dördüncü sırada 318 MW ile Borusan EnBW var.

Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa ELEX’te Buluşuyor

Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa ELEX’te Buluşuyor

01-04 Ekim 2015 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek olan ELEX Fuarı, bu yıl 4. Kez gerçekleşecek ve sektörün önde gelenleri ile profesyonelleri bir araya gelecek.

Yenilenebilir Enerji Türkiye’de Yatırımın Cazibe Merkezi

Yenilenebilir Enerji Türkiye’de Yatırımın Cazibe Merkezi

2001 yılında atılmaya başlanan liberal, şeffaf ve rekabetçi bir enerji sektörü yönündeki adımlarla Enerji alanının Türkiye’de hem yabancı ve hem de yerli yatırımcılar için giderek daha cazip bir alan haline geldiği gözlemi sanırım ilgili kamuoyunun büyük çoğunluğunun paylaştığı bir gözlemdir. Yapılabilecek bir 2013 değerlendirmesinin özellikle altını çizmek isteyeceği şeyse 2013’te devreye giren ilave kurulu güç yatırımının büyük bir kısmının (yaklaşık %49’u) yenilenebilir enerji yatırımı olduğudur. Bu oranın, 2009’larda başlayan yüksek oranlı yenilenebilir paylı ilave kurulu güç yatırım eğiliminin 2013’te de devam etmiş olduğunu göstermesi söz konusu oranı daha da anlamlı ve önemli kılmaktadır. Çünkü biz ancak bu şekilde, her yıl yapılan ilave kurulu gücün büyük parçasının yenilenebilir kaynaklı olmasını sağlayarak enerji dengelerimizde hem yerlilik oranını artırma (ve dolayısıyla enerjide dışa bağımlılığı azaltma), hem de emisyon artışını frenleme hedeflerimiz yönünde gelişme sağlayabiliriz. Tabii, her yıl bu yeni katılan kurulu güç miktarının önemli bir kısmını rüzgar enerjisi kurulu gücünün oluşturduğunu da ayrıca vurgulamak gerekir. Bu bağlamda önceki yıllarda yapılan yatırımlarda yıllara sari olarak yenilenebilir yakıtlı kurulu güç payını, ve bu payın yüksek kalmada istikrar kazandığını görmek mutluluk vericidir.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu