• 3,670 TL

  • 4,327 TL

  • 151,35 TL

  • 108.489

YENİLENEBİLİR ENERJİ: RÜZGAR VE SUYUN BİRLEŞİMİ

YENİLENEBİLİR ENERJİ: RÜZGAR VE SUYUN BİRLEŞİMİ
07 Şubat 2017 Salı 10:25

Rüzgâr temiz, ucuz bir yenilenebilir enerji kaynağı ama aynı zamanda değişken. Rüzgârın esip esmeyeceğinden asla emin olamazsınız. Neyse ki Avrupalı mühendisler su gücünden faydalanarak bu eksikliği aşmanın yolunu buldular. Buradaki büyük fikir şu; rüzgâr estiği sürece elektrik üretecek ve su da rüzgâr durduğunda boşalan dev bir pil görevi görerek çıktıyı düzenleyecek.

 

 

Mart ayında Alman firması Max Boegl Wind AG, GE Yenilenebilir Enerji’yle ilk entegre su gücü santraline sahip rüzgâr çiftliğinde iş birliği yapmak için bir araya geldi. 4 türbinli pilot proje 2017’nin sonunda şebekeye bağlanmış olacak ve hidrogüç santrali 2018’in sonlarına doğru işler halde olacak.

 

Bunlar sıradan rüzgâr türbinleri olmayacak. Türbin kanadı yukarıya bakarken 584 fite ulaşan, dünyanın en uzun rüzgâr türbinleri olacak. Türbinlerin tabanı 1,6 milyon galon su tutacak ve türbinin tamamı 9 milyon galon su tutan bir başka rezervuarın üzerinde duracak.

 

 

Bu yapı özünde bir su pompası istasyonu gibi çalışıyor. Elektrik ihtiyacı olduğunda rezervuarlardan yokuş aşağı akan su, hidro santrale enerji sağlıyor. Enerji üretimi arttığında hidro santral suyu geri yukarı pompalayarak dev bir pil işlevi görüyor. Böylece santral fiyatı arttığında enerji üretiyor, azaldığında harcıyor. İki enerji kaynağının birleşimi santralden her zaman elektrik çıktığını garantiliyor. Çalışması için rüzgâr türbinlerinin bir tepenin üstünde olması ve rüzgâr çiftliğinin 600 fit aşağısında insan yapımı bir göle yetecek kadar alan gerekiyor.

 

Almanya’daki Swabian-Franconian Ormanı bu iş için mükemmel lokasyon oldu. Kurulan hidroelektrik santrali 16 megavat enerji üretebilirken rüzgâr çiftliği 13.6 megavat üretebilecek. Çiftliği arkasındaki ekibin dediğine göre inovatif tasarımın çıktıyı çok hızlandıracak, Alman enerji piyasasının ani iniş-çıkışlarına anında tepki vermesini sağlayacak.

 

 

GE rüzgâr türbinlerinin yanı sıra yazılımı da sağlıyor; böylece santral daha verimli hale geliyor. Digital Wind Farm gibi yazılımlar halihazırda şirketin Endüstriyel İnternet için kullanılan bulut tabanlı platformu Predix’te bulunuyor. Sistem rüzgâr türbinleri, şebeke ve hava durumu gibi çeşitli kaynaklardan veri topluyor ve bulutta analiz ediyor, gün boyu üretimi optimize ediyor ve şebekeye ne kadar enerji gittiğini kontrol ediyor. Bu çok önemli çünkü çok fazla güç dev bir dalgaya yol açabilir veya çok az enerji ışıkları yakmaya yetmeyebilir. Bu Alman projesi türünün ilki ve eğer başarılı olursa gelecek rüzgâr-su kombinasyonlarının önünü açacak.

 

Rüzgâr sürekli esmediğinden ve güneş sürekli açmadığından yenilenebilir enerjilerin güvenilir olması için yedeğe ihtiyacı var. Su gücünü kullanan kombine santral, fosil yakıtlara ihtiyaç duymadan güç üretmeye devam ediyor. Bu inovatif santral Almanya’nın 2030 yılına kadar enerjisinin en az %45’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından üretme planına destek olacak.

 

KAYNAK: http://geturkiyeblog.com/ge-teknolojileri/enerji/enerjide-devrim-ruzgarin-suyun-essiz-birlesimi/
Bu haber 810 defa okundu

DİĞER HABERLER

Rüzgâr Yeka’sında Ekipman Üreticileri Artık Yatırımcı Seçecek

Rüzgâr Yeka’sında Ekipman Üreticileri Artık Yatırımcı Seçecek

Rüzgâr yeka’sında ekipman üreticileri artık yatırımcı seçecek

RÜZGARDA AVRUPA’DA ÜÇÜNCÜSÜ, DÜNYA YEDİNCİSİ OLDUK

RÜZGARDA AVRUPA’DA ÜÇÜNCÜSÜ, DÜNYA YEDİNCİSİ OLDUK

Almanya 2016 yılında gerçekleştirdiği 5443 MW ile birinciliğini korurken, Fransa 1561 MW ile ikinci, Türkiye 1387 MW ile üçüncü, 887 MW ile Hollanda dördüncü ve 736 MW ile İngiltere beşinci sırada yer aldı.

Independent Consultancy for Wind and Solar Energy Projects

Independent Consultancy for Wind and Solar Energy Projects

Renewable energy sources have come to play a central role in the energy policies of most countries around the globe.

Senvion Concludes 56 Megawatt Antilope Wind Power Project in France

Senvion Concludes 56 Megawatt Antilope Wind Power Project in France

Senvion, a leading global manufacturer of wind turbines, has recently concluded contracts totaling 56.1 megawatts (MW) for the Antilope wind power project in the Hauts de France region with renewable energy developer Eurowatt.

112 Megawatt Order: Senvion Concludes First Contract in Norway

112 Megawatt Order: Senvion Concludes First Contract in Norway

Senvion, a leading global manufacturer of wind turbines, has concluded its first contract in Norway for the supply of 33 Senvion 3.4M114 turbines to Egersund wind farm.

2015 an Anomalous Year for German Wind Production - Vaisala

2015 an Anomalous Year for German Wind Production - Vaisala

Long-term wind resource fluctuations highlight need to factor yearly variability into crucial regulatory decisions

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu