• 3,670 TL

  • 4,327 TL

  • 151,35 TL

  • 108.489

RES YARIŞMALARI ÖNCESİNDE SEKTÖR BİLGİLENDİRİLDİ

RES YARIŞMALARI ÖNCESİNDE SEKTÖR BİLGİLENDİRİLDİ
05 Temmuz 2017 Çarşamba 11:55

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) bugün Holiday İnn Otel’de gerçekleştirdiği toplantıda Haziran ayında yapılacak rüzgar yarışmaları konuşuldu.

“Rüzgar ve Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisi Kurmak Üzere Yapılan Ön Lisans Başvurularına İlişkin Yarışma Yönetmeliği” kapsamında 25-30 Nisan 2015’te başvuruları alınan ve YEKA projesi ile çakışan 710 MW’lık alanlara ait yarışmaların yapılmasına ilişkin detayların konu aldığı sektör toplantısında, katılımcılar teknik detayları öğrendi.

 Toplantının açılış konuşmasını yapan TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, sektöre hizmet veren tüm firmaların YEKA ve RES yarışmalarının sonuçlarını merakla beklediğini, bununla birlikte yarışma yönetmeliğinin maalesef sektörün beklentilerini karşılamadığını ifade etti. Yenilenebilirdeki temel politikanın “daha çok yerli, daha çok yenilenebilir” olduğunu hatırlatan Ataseven, yarışma yönetmeliğinin bu politika ile uyuşmadığını, bu şekilde ilerlemenin yerlileşmeyi teşvik etmeyeceğini savundu.

Sektörün endişelerini dile getiren Ataseven, yönetmeliğin eksi fiyat vermeye teşvik ettiğini ve bu durumun projelerin yapılabilirliğini etkilediğini söyledi. Belli bir baz fiyata oturmayan tekliflerin bankalar için de sorun oluşturduğuna dikkat çeken Ataseven, sektörün finans sağlamak için exim kredilerine başvurmak durumunda kalacağını ve yerli sanayinin gelişmesi bir yana, sektörü daha çok yurtdışından finans ve komponent sağlamaya iteceği düşüncesinde olduklarını belirtti.

Haziran ayının 21-22 ve 23’ünde yapılacak yarışmalarda 710 MW’lık kapasitenin yarışmaya tabi olacağını, kalan 2.290 MW’lık kısmın yarışmalarının da 2017 yılı sonuna kadar yapılmasının planlandığını ifade eden EPDK Grup Başkanı Dr Refik Tiryaki, yarışma yönetmeliğinin detaylarını paylaştı. Tiryaki, yarışmanın temel amacının aynı bağlantı bölgesine bağlanmak için ilan edilen kapasiteden fazla başvuru bulunması veya santral sahası çakışan/kesişen başvurular bulunması nedeniyle yapıldığını belirtti. Teklif edilen fiyatın7.3$/cent’in üzerinde olamayacağını belirten Tiryaki, en yüksek fiyatın 7,3$/cent olabileceğini, hatta eksi değerde de fiyat teklif edilebileceğini iletti. Eksi fiyatın amacının yarışmacıları rasyonel bir fiyata itmek, sıfır fiyat vermenin kimseyi garanti altına almayacağını anlatmak için yapıldığını belirten Tiryaki, eksi fiyat verenler yerli katkıdan pay alamayacaktır ve şirketlerin lehine olan bir durum değildir dedi.

Teklif fiyatına ve Yekdeme katılıp katılmama durumuna göre yarışma sürecini örneklerle anlatan Tiryaki, teminat tutarının beher MW için 50.000 TL olduğunu hatırlatarak eşit teklif oluştuğunda yarışmanın kapalı zarf ile eksiltme usulüne göre devam edeceğinin altını çizdi. Haziran ayı içinde yapılacak yarışma sonuçları Teiaş tarafından 10 gün içinde kuruma bildirilecek ve yarışmayı kazanan şirketler önlisans ve lisans süreçlerini Elektrik piyasası Lisans yönetmeliği ve ilgili mevzuat uyarınca tamamlayacak.
Bu haber 295 defa okundu

DİĞER HABERLER

XGEN Enerji İran’da Rüzgar ve Güneş projeleri geliştirmeye devam ediyor

XGEN Enerji İran’da Rüzgar ve Güneş projeleri geliştirmeye devam ediyor

2013 yılından bu yana İran’da aktif olarak Rüzgar ve Güneş pazarını yakından takip eden XGEN Enerji, İran’daki mevzuatların tamamlanmasıya gerek Türkiye gerekse Avrupa’daki yatırımcılar için proje geliştirme faaliyetlerine hız verdi.

Kuzey Denizi’ndeki rüzgargüllerinin bakımı, Valmet DNA’lı gemiye emanet

Kuzey Denizi’ndeki rüzgargüllerinin bakımı, Valmet DNA’lı gemiye emanet

Dong Enerji’nin Almanya kıyılarındaki rüzgargülü tarlalarının bakımını gerçekleştirecek olan yeni Rüzgar Santrali Servis Operasyon Gemisi (SOV)’un tüm alarm, kontrol ve izleme fonksiyonları, Valmet DNA otomasyon sistemi ile yönetilecek. Türkiye’de Cemre Tersanesi tarafından inşa edilecek olan gemi, Valmet’in denizcilik sektöründeki 35 yılı aşkın tecrübesinin son örneklerinden biri.

DEWI: with a new brand stronger into 2017!

DEWI: with a new brand stronger into 2017!

After being part of the UL family of companies for the last five years, DEWI is now changing its brand to UL DEWI. This change, together with the recent acquisition of AWS Truepower, now also part of the UL family of companies, demonstrates UL’s clear intention to further grow the portfolio of services.

ABB New York’ta kritik önemdeki trafo merkezini dijitalleştirdi

ABB New York’ta kritik önemdeki  trafo merkezini dijitalleştirdi

Dijital trafo teknolojisi güç tedarik sürecinde fırtınadan korunma programı için kritik bir önem taşıyor

AYEDAŞ, MAYIS AYINDA BAKIM, ONARIM VE YATIRIM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRDÜ

AYEDAŞ, MAYIS AYINDA BAKIM, ONARIM VE YATIRIM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRDÜ

AYEDAŞ, İstanbul Anadolu Yakası’nda kesintisiz ve sürdürülebilir elektrik hizmeti kapsamında 2017 yılının mayıs ayında da bakım, onarım çalışmaları ile yatırımlarına devam etti

ENERJİ PİYASALARINDAKİ DALGALANMA 2017 YILINDA DEVAM EDECEK

ENERJİ PİYASALARINDAKİ DALGALANMA 2017 YILINDA DEVAM EDECEK

Sanayi kuruluşlarının en önemli maliyet kalemlerinden biri olan enerji maliyetleri 2017 yılında artmaya devam edecek. Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü Ceren Özdal “Sanayi sektörünün elektrik profil maliyetleri 2017 yılında yaklaşık yüzde 20 oranında artış göstererek ulusal tarifeyi geçti. Yükseliş devam edebilir” dedi

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu