• 3,677 TL

  • 4,342 TL

  • 151,51 TL

  • 106.926

RÜZGARDA BİR MİLYAR DOLARLIK YARIŞMA

RÜZGARDA BİR MİLYAR DOLARLIK YARIŞMA
05 Temmuz 2017 Çarşamba 11:53

24-30 nisan 2015 tarihinde alınan lisanslı RES başvurularına yönelik RES bağlantı kapasitesi yarışmaları Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından Ankara Çukurambar’daki Holiday Inn Otelinde bugün gerçekleştirildi. Saat 10’da alınmaya başlanan teklif zarfları açıldı ve zarflardan eksi fiyat da çıktı.

Yatırım tutarı bir milyar doları bulacak olan 11 ayrı bölgedeki 710 MW’lık kapasite için bugün başlayan yarışmalar, iki gün daha devam edecek. Bugün gerçekleştirilen yarışmada Kayseri-Niğde Bölgesinde 80 MW için 31 proje; Adana Bölgesinde 120 MW için 16 proje; Ankara-Kırıkkale- Çankırı Bölgesinde 60 MW için 16 proje; Aksaray-Kırşehir- Nevşehir Bölgesinde 60 MW kapasite için 19 proje yarıştı. 

Enerjisa’dan Kayseriye 65 MW’lık RES 

Kayseri- Niğde bölgesinde 80 MW’lık kapasitenin 65 MW’lık kısmını 2.90 $/kWh fiyatla Enerjisa Enerji Üretim A.Ş; 15 MW’lık kısmını ise Esengüç Enerji Yatırım A.Ş. eksi fiyatla (-0.01/kWh) aldı. 1.70 $/kWh teklif veren Polat Enerji iştiraki Cansev Enerji Elektrik Üretim A.Ş’nin Kayseri RES projesine sahasının çakışması nedeni ile 21,60 MW kapasite tahsis edilemedi. Adana bölgesinde yarışan projeler arasında 4.74 $/kWh fiyatı ile Akdeniz Res Enerji Yatırım Ür. ve Tic. A.Ş. 60 MW’lık; 4.78$/kWh ile CGN Enerji Tekstil Sanayi ve Dış Tic. Ltd. Şti 32 MW’lık; 5,00 $/kWh teklif fiyatı ile Atasa Enerji İnş. Taahhüt Tur. San. ve Tic. A. Ş. 23.40 MW’lık ve 5.12 $/kWh teklif fiyatı ile Günyeli Res Enerji Yatırım Ür. ve Tic. A. Ş.’ye 4.60 MW’lık kapasite tahsis edildi.

Bugünkü yarışmada dört bölge içinde en düşük fiyat RES Anatolia’dan geldi 

Ankara-Kırıkkale- Çankırı Bölgesinde Fina Enerjinin iştiraki olan Kires Elektrik Üretim A. Ş. Ankara-Kırıkkale-Çankırı bölgesinde (-0.12) $/kWh teklif fiyatı ile en düşük teklifi vermesine rağmen saha çakışması olduğu için kapasite alamadı. Jüpiterges Elektrik Üretim A.Ş. 4.19 $/kWh fiyat teklifi ile 40 MW; 4.18 $/kWh ile Simge Res Enerji Yatırım Ür. ve Tic. A.Ş 20 MW’lık kapasite tahsisi aldı. 

Bugünkü yarışmalarda dört bölge içinde en düşük teklifi veren RES Anatolia Holding A.Ş. ise Aksaray-Kırşehir-Nevşehir Bölgesinde (-1.15 $/kWh) ile 60 MW’lık kapasite tahsisi aldı. 

İlk yarışma gününde yaklaşık 450 milyon dolarlık yatırımın netlik kazandığına dikkat çeken TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, yarışmayı kazanan firmaların yaklaşık 3 yıl sürecek olan önlisans, lisans ve inşaat izin süreçlerinin ardından yatırımı hayata geçirebileceklerini söyledi. Bu yatırımın ülkemize daha faydalı hale gelmesi için “daha çok yerli, daha çok yenilenebilir” hedefinin unutulmaması gerektiğini de belirten Ataseven, eksi fiyat teklifi veren firmaların yerli katkıdan faydalanamadıkları için yurtdışındaki exim kredilerine yöneleceklerini ve bunun da yerlileşmenin önünü keseceğini ifade etti.
Bu haber 324 defa okundu

DİĞER HABERLER

XGEN Enerji İran’da Rüzgar ve Güneş projeleri geliştirmeye devam ediyor

XGEN Enerji İran’da Rüzgar ve Güneş projeleri geliştirmeye devam ediyor

2013 yılından bu yana İran’da aktif olarak Rüzgar ve Güneş pazarını yakından takip eden XGEN Enerji, İran’daki mevzuatların tamamlanmasıya gerek Türkiye gerekse Avrupa’daki yatırımcılar için proje geliştirme faaliyetlerine hız verdi.

Kuzey Denizi’ndeki rüzgargüllerinin bakımı, Valmet DNA’lı gemiye emanet

Kuzey Denizi’ndeki rüzgargüllerinin bakımı, Valmet DNA’lı gemiye emanet

Dong Enerji’nin Almanya kıyılarındaki rüzgargülü tarlalarının bakımını gerçekleştirecek olan yeni Rüzgar Santrali Servis Operasyon Gemisi (SOV)’un tüm alarm, kontrol ve izleme fonksiyonları, Valmet DNA otomasyon sistemi ile yönetilecek. Türkiye’de Cemre Tersanesi tarafından inşa edilecek olan gemi, Valmet’in denizcilik sektöründeki 35 yılı aşkın tecrübesinin son örneklerinden biri.

DEWI: with a new brand stronger into 2017!

DEWI: with a new brand stronger into 2017!

After being part of the UL family of companies for the last five years, DEWI is now changing its brand to UL DEWI. This change, together with the recent acquisition of AWS Truepower, now also part of the UL family of companies, demonstrates UL’s clear intention to further grow the portfolio of services.

ABB New York’ta kritik önemdeki trafo merkezini dijitalleştirdi

ABB New York’ta kritik önemdeki  trafo merkezini dijitalleştirdi

Dijital trafo teknolojisi güç tedarik sürecinde fırtınadan korunma programı için kritik bir önem taşıyor

AYEDAŞ, MAYIS AYINDA BAKIM, ONARIM VE YATIRIM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRDÜ

AYEDAŞ, MAYIS AYINDA BAKIM, ONARIM VE YATIRIM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRDÜ

AYEDAŞ, İstanbul Anadolu Yakası’nda kesintisiz ve sürdürülebilir elektrik hizmeti kapsamında 2017 yılının mayıs ayında da bakım, onarım çalışmaları ile yatırımlarına devam etti

ENERJİ PİYASALARINDAKİ DALGALANMA 2017 YILINDA DEVAM EDECEK

ENERJİ PİYASALARINDAKİ DALGALANMA 2017 YILINDA DEVAM EDECEK

Sanayi kuruluşlarının en önemli maliyet kalemlerinden biri olan enerji maliyetleri 2017 yılında artmaya devam edecek. Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü Ceren Özdal “Sanayi sektörünün elektrik profil maliyetleri 2017 yılında yaklaşık yüzde 20 oranında artış göstererek ulusal tarifeyi geçti. Yükseliş devam edebilir” dedi

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu