• 3,677 TL

  • 4,342 TL

  • 151,51 TL

  • 106.926

SCHNEIDER ELECTRIC, ENIPE’DE...

SCHNEIDER ELECTRIC, ENIPE’DE...
05 Temmuz 2017 Çarşamba 12:27

Dünya çapında bir Enerji Yönetim Uzmanı olan Schneider Electric, ENIPE Enerji Verimli Sanayi ve Ürünler Fuarı’nda kuracağı “Enerji Üniversitesi” standında enerji verimliliği konusunda bilinçlendirmeye devam edecek. Schneider Electric Satış Operasyonları ve Stratejik İlişkiler Direktörü Cihan Karamık’a göre eğer enerjimizi 3 kat daha verimli kullanabilirsek enerjideki bütün zorlukların üstesinden gelebiliriz. Tek yapmamız gereken enerjiyi kullanma kültüründen enerjiyi yönetme kültürüne geçmek…

Türkiye’nin enerji ithalatı yüzde 74’ün üzerinde… Enerji de yurt dışına bağımlılığı azaltmanın yolu ise yenilenebilir enerji kaynaklarını çoğaltmaktan geçiyor. Yenilenebilir kaynakların 2023 yılında enerji üretimindeki payının %30 olması hedefleniyor. Bu hedefe ulaşılmasında yeni enerji kaynakları kadar enerjinin verimli kullanılması da etkili olacak.

Bugün yapılan öngörülere göre, Türkiye’de ortalama % 25-30’luk yani yaklaşık olarak yıllık 13,2 Milyar EUR’luk bir enerji verimliliği potansiyeli olduğu tahmin ediliyor. Özellikle enerji yoğun sektörlere bakıldığında örneğin demir-çelik sektöründe halen % 30 seviyelerinde, çimento ve cam sektöründe % 20, kimya ve petrokimya sektöründe ise % 25 seviyelerinde verimlilik potansiyeli mevcuttur.

Dünya çapında enerji verimliliğini hedefleyen projelere imza atan Schneider Electric, 11-14 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek ENIPE Enerji Verimli Sanayi ve Ürünler Fuarı’nda kuracağı “Enerji Üniversitesi” standı ile enerji verimliliği konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarına devam edecek. ENIPE’de sanayiden tarıma, lojistikten teknolojiye onlarca sektöre yönelik enerji tasarrufu sağlayan çözümlerin yanı sıra hane halkına yönelik enerji verimli ürünler de yer alacak.

Verimliliğinin temeli enerji tasarruflu ürünler...

Enerji verimli ürünlerin kullanılmasının enerji verimliliğinin temel yapı taşı olduğuna dikkat çeken

Schneider Electric Satış Operasyonları ve Stratejik İlişkiler Direktörü Cihan Karamık,

“Evlerden, ticari binalara, endüstriden tarıma, ulaşıma kadar her alanda verimlilik sağlamanın ilk ve olmazsa olmaz adımı enerji verimli ürünlerin kullanılması. Evlerde düşük tüketimli aydınlatma araçlarının kullanımı, yüksek verimli elektronik eşyaların kullanılması, binalarda ve endüstride yüksek verimli motorların kullanılması bunlara verilebilecek en basit örnekler. O yüzden bu ürünlere dikkat çeken ve farklı teknolojik ürünlerin görücüye çıkmasını sağlayacak böyle bir fuar elbette çok faydalı sonuçlar doğuracaktır” şeklinde konuştu.

Yılda 200 milyon TL enerji tasarrufu

Dünya çapında bir Enerji Yönetim Uzmanı olan Schneider Electric, enerji verimliliği alanındaki bilinçlendirme çalışmalarıyla birlikte ürettiği çevreye duyarlı ve enerji verimliliği sağlamaya yönelik ürünler ile müşterilerinin enerji ve sürdürülebilirlik hedeflerine daha rahat ulaşmasını sağlıyor. Karamık, Schneider Electric Türkiye Enerji Verimliliği Departmanı’nın, 2011 yılından itibaren sanayi alanında demir/çelik, çimento, rafineri, kimya, petrokimya, taş/toprak/madencilik, mineral, metal, gıda/içecek, tekstil, otomotiv, naylon/polyester/kordbezi, ağaç/orman ürünleri sanayi, kağıt, ambalaj, imalat ve plastik gibi pek çok sektördehastane, hizmet, yönetim binalarında, otel, konut, sosyal tesis sektörlerinde gerçekleştirdiği 300’ün den fazla çalışma yaptıklarını ifade etti. Çalışmalarda elektrik, doğalgaz, buhar, fuel-oil, motorin başta olmak üzere tüm enerji türlerinde toplam 1.5 Milyar kWh/yıl ve

200 MilyonTL/yıl’lık bir enerji verimliliği potansiyeli ortaya çıkarttıklarına dikkat çeken Karamık, kuruluşlara yapmak istedikleri enerji verimliliği çalışmalarında ciddi bir katkı sağlandığını söyledi.

Sanayide tasarrufun karşılığı 2 milyon 700 bin yeni ağaç

Karamık “Bahsedilen tüm bu projelerdeki enerji verimliliği aksiyonlarının uygulanması ile söz konusu kuruluşlar enerji tüketimi kaynaklı yıllık CO2 emisyonlarını 900.000 ton CO2/yıl azaltabileceklerdir. Bu da yaklaşık 2.700.000 adet yeni ağacın dikilmesi demektir.”şeklinde konuştu.

Tüm bu enerji verimliliği çalışmaları sayesinde hem kuruluşlar enerji maliyetlerini ve enerji tüketimi kaynaklı çevresel etkilerini ciddi oranda azaltabilecek, hem de ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını ve sera gazları emisyonlarını azaltma hedeflerinde kayda değer bir gelişme sağlanabilecekler.
Bu haber 2551 defa okundu

DİĞER HABERLER

XGEN Enerji İran’da Rüzgar ve Güneş projeleri geliştirmeye devam ediyor

XGEN Enerji İran’da Rüzgar ve Güneş projeleri geliştirmeye devam ediyor

2013 yılından bu yana İran’da aktif olarak Rüzgar ve Güneş pazarını yakından takip eden XGEN Enerji, İran’daki mevzuatların tamamlanmasıya gerek Türkiye gerekse Avrupa’daki yatırımcılar için proje geliştirme faaliyetlerine hız verdi.

Kuzey Denizi’ndeki rüzgargüllerinin bakımı, Valmet DNA’lı gemiye emanet

Kuzey Denizi’ndeki rüzgargüllerinin bakımı, Valmet DNA’lı gemiye emanet

Dong Enerji’nin Almanya kıyılarındaki rüzgargülü tarlalarının bakımını gerçekleştirecek olan yeni Rüzgar Santrali Servis Operasyon Gemisi (SOV)’un tüm alarm, kontrol ve izleme fonksiyonları, Valmet DNA otomasyon sistemi ile yönetilecek. Türkiye’de Cemre Tersanesi tarafından inşa edilecek olan gemi, Valmet’in denizcilik sektöründeki 35 yılı aşkın tecrübesinin son örneklerinden biri.

DEWI: with a new brand stronger into 2017!

DEWI: with a new brand stronger into 2017!

After being part of the UL family of companies for the last five years, DEWI is now changing its brand to UL DEWI. This change, together with the recent acquisition of AWS Truepower, now also part of the UL family of companies, demonstrates UL’s clear intention to further grow the portfolio of services.

ABB New York’ta kritik önemdeki trafo merkezini dijitalleştirdi

ABB New York’ta kritik önemdeki  trafo merkezini dijitalleştirdi

Dijital trafo teknolojisi güç tedarik sürecinde fırtınadan korunma programı için kritik bir önem taşıyor

AYEDAŞ, MAYIS AYINDA BAKIM, ONARIM VE YATIRIM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRDÜ

AYEDAŞ, MAYIS AYINDA BAKIM, ONARIM VE YATIRIM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRDÜ

AYEDAŞ, İstanbul Anadolu Yakası’nda kesintisiz ve sürdürülebilir elektrik hizmeti kapsamında 2017 yılının mayıs ayında da bakım, onarım çalışmaları ile yatırımlarına devam etti

ENERJİ PİYASALARINDAKİ DALGALANMA 2017 YILINDA DEVAM EDECEK

ENERJİ PİYASALARINDAKİ DALGALANMA 2017 YILINDA DEVAM EDECEK

Sanayi kuruluşlarının en önemli maliyet kalemlerinden biri olan enerji maliyetleri 2017 yılında artmaya devam edecek. Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü Ceren Özdal “Sanayi sektörünün elektrik profil maliyetleri 2017 yılında yaklaşık yüzde 20 oranında artış göstererek ulusal tarifeyi geçti. Yükseliş devam edebilir” dedi

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu