• 3,670 TL

  • 4,327 TL

  • 151,35 TL

  • 108.489

SİEMENS ALMANYA'DA RÜZGAR ENERJİSİ İÇİN YENİ BİR TESİS KURUYOR

Siemens Almanya'da Rüzgar Enerjisi İçin Yeni Bir Tesis Kuruyor
02 Kasım 2015 Pazartesi 08:25

Siemens; Almanya'nın Cuxhaven liman şehrinde açık deniz rüzgar türbini parçaları üretecek devasa bir üretim tesisi inşa ediyor. Büyüklüğü 24 futbol sahasına denk gelecek tesis 1000 kişiye istihdam sağlayacak. Siemens'in son yıllarda Almanya'da sahip olacağı en iyi üretim tesisi ilgili haberimizi siz okurlarımıza sunuyoruz..

 

 

Almanya Cuxhaven'da kurulacak Siemens'in yeni rüzgar türbini üretim tesisinin resmi açılışı için geri sayım başladı. Projenin duyurulmasından sadece bir kaç gün sonra, Siemens üst yönetimi ve siyasi liderler planlanan fabrikanın imza töreni için Cuxhaven'da toplandı. Doğu limanı alanındaki fabrikanın inşaat sahasında gerçekleşen törende, Siemens Rüzgar Türbini ve Yenilenebilir Enerjiler Bölümü CEO'su Markus Tacke ve Cuxhaven Belediye Başkanı Ulrich Getsch yatırım belgelerini imzaladı. Siemens AG Başkanı ve CEO'su Joe Kaeser ve Ekonomi Bakanı Olaf Lies da açılışa katılan diğer isimlerdendi.

 

 İmza töreninde sırasıyla; sol önde Belediye Başkanı Ulrich Getsch, sağ önde Siemens Rüzgar Türbini ve Yenilenebilir Enerjiler Bölümü CEO'su Markus Tacke, sol arkada Ekonomi Bakanı Olaf Lies, sağ arkada Siemens AG Başkanı ve CEO'su Joe Kaeser

 

Siemens'in 200 milyon euro civarında yatırım yaptığı yeni üretim tesisi limanın kenarında yer alacak ve 170 000 metre karelik bir alana sahip olacak. 24 futbol sahası büyüklüğünde olacak tesisde, yeni nesil rüzgar türbinleri olan D7'ler için nasel üretimi 2017'nin ortalarında başlayacak ve ayrıca jeneratörlerin ve türbin göbeklerinin nasellere montaji yapılacak. 

 

Kaeser yapılacak olan tesisin konumunun önemini şu şekilde vurguladı: "Bugün Alman endüstrisi, Kuzey Denizi Bölgesi ve büyük bir iş ağı bölgesi olan Almanya için önemli bir gün. Politika ve iş dünyası arasındaki başarılı iş birliğiyle açık deniz rüzgar türbini gibi önemli bir model inşa edeceğiz." Bakan Lies ise konuşmasında fabrikada 1000 kişinin üstünde istihdam sağlanacağına ve bunun bölgesel istihdama yapacağı etkiye dikkat çekti:"Siemens rüzgar enerjisindeki kanıtlanmış uzmanlığıyla Aşağı Saxony kıyısındaki Cuxhaven'a yeni bir akım getiriyor. Bu girişim tesadüf değil. Kuzey Almanya'daki iş piyasasında yükselen bir model olarak açık deniz rüzgar endüstrisinin etkilerini görmekten özellikle mutlu oluyorum. Her zaman açık deniz rüzgar endüstrisine inandık ve bunu desteklemek için yoğun bir şekilde çalıştık."
Doğu Cuxhaven Limanında kurulacak olan Siemens fabrika sahasının görünümü


Rüzgar Enerjisi CEO'su Tacke: "Bu tesisin inşasına karar vermek açıkdeniz rüzgar enerjisinin geleceği için önemli bir kilometre taşıdır. Bugün; uzun bir planlama aşamasının sonucunu gösterdiği gibi aynı zamanda heyecan verici yeni bir bölümün başlangıcıdır. İş gücümüzün büyümeye devam edeceğinden eminiz ve bundan daha fazlasının da gerektiği inkar edilemez. Büyüme için fırsat gördüğümüz yerlere ve büyük bir dinamik pazar yeri olan Almanya ve Kuzey Avrupa'ya yatırım yapıyoruz." diyerek gelişimin hızla devam edeceğini dile getirdi. 


Belediye Başkanı Getsch de bu girişimi desteklediğini: "Cuxhaven şehri 2017'de yeni tesis açılana kadar zamanını toplumumuzdaki insanların niteliklerini geliştirmek ve yeni Siemens tesisinin ihtiyaç duyduğu alt yapıyı geliştirmek için kullanacak." sözleriyle dile getirdi.


Yazar: Önder Eğer / ElektrikPort Bu haber 3500 defa okundu

DİĞER HABERLER

ABK Çeşme Res’ten Türkiye’de Bir İlk: Santralde Organik Bal ve Süt Ürettiler

ABK Çeşme Res’ten Türkiye’de Bir İlk:  Santralde Organik Bal ve Süt Ürettiler

ABK Çeşme Res Enerji Elektrik Üretim A.Ş., Türkiye’nin ekolojik dengesi ve enerji bağımsızlığına destek vermeye devam ediyor.

80 milyon liralık dev yatırım faturaları düşürecek

80 milyon liralık dev yatırım faturaları düşürecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının çıkardığı Yenilebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) Yönetmeliği ile artık yenilebilir enerji kaynak alanları oluşturulacak. Bu sayede hem güneş, hem de rüzgar enerji santrallerine dayalı elektrik üretiminin gerçekleştirilmesi hız kazanarak, yerli enerji üretimi ile dışa bağımlık azalacak.

Jeneratörün bekleme süresi kayıpları engelliyor

Jeneratörün bekleme süresi kayıpları engelliyor

Enerji kesintisi sırasında devreye girerek enerji desteğinde bulunan jeneratörlerin devreden çıkış zamanlaması da yaşanabilecek zararların önüne geçmek için büyük önem taşıyor. Türkiye’nin jeneratör markası Aksa, ihtiyaç türüne göre ürettiği jeneratörlerle kesinti anında hemen devreye girerken, kesinti bittiğinde bir süre daha devrede kalarak olumsuz sonuçların önüne geçiyor.

Dassault Systèmes, SOLIDWORKS 2016'yı Tanıttı

Dassault Systèmes, SOLIDWORKS 2016'yı Tanıttı

Yeni özellikler sayesinde tasarımcılar ve mühendisler; tasarımlarına yoğunlaşabilecek, karmaşık sorunları çözebilecek, paralel tasarım süreçlerini düzene koyabilecek.

AYDINLATAN PAPATYALAR

AYDINLATAN PAPATYALAR

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB), bu yıl dördüncüsünü düzenlediği "Türkiye'de Rüzgar" konulu fotoğraf ve resim yarışmasının sonuçları belli oldu.

ZF, Bosch Rexroth’tan Rüzgar Türbini Şanzımanı Çalışmalarını Devralıyor

ZF, Bosch Rexroth’tan Rüzgar Türbini Şanzımanı Çalışmalarını Devralıyor

ZF, Bosch Rexroth’tan Endüstriyel Dişli ve Rüzgar Türbini Şanzımanı Çalışmalarını Devralıyor

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu