• 3,677 TL

  • 4,342 TL

  • 151,51 TL

  • 106.926

RÜZGARIN SESİNE KULAK VER

Rüzgarın Sesine Kulak Ver
01 Kasım 2014 Cumartesi 18:06

Yıllar boyunca, ekolojik etkileri önemsenmeden gerçekleştirilen enerji yatırımları gerek doğaya gerekse insan sağlığına giderek telafisi güçleşen zararlar vermeye başlamıştır. İnşa edildiği nehir yataklarındaki tarım arazilerini ve yerleşim yerlerini sular altında bırakan, ömrü bir iki asır ile sınırlı olan hidroelektrik santrallerine (HES) ve kullandığı fosil yakıtlar sebebi ile yüksek karbon salınımına sahip, sera etkisini arttırıcı ve solunacak hava kalitesini düşüren termik santrallere alternatif olarak rüzgardaki gücü fark eden ve bu güce dikkat çekmek isteyen Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğrencileri tarafından 2010 yılında kurulan kulüp (Rüzgar Enerjisi Kulübü), büyük çoğunluğu yenilenebilir enerjiye yönelik projeleri ve seminerleriyle Türkiye`de bu alanda faaliyet gösteren ilk öğrenci kulübü olma özelliği taşımaktadır. Amaçları önce üniversitelerde, daha sonra büyük ölçekte ülkemizde toplumsal bir bilinç oluşturmak ve ülkemizde bu alanda projeler üretecek mühendislerin yetişmesini teşvik etmektir.

Bu sebeple kulüp dönem içinde öğrenci – sanayi iş birliğine dayanarak pek çok çalışma yapmaktadır.

Bu çalışmaların başlıcaları: 


Her yıl Hollanda` da düzenlenen dünyanın 3. büyük yenilenebilir enerji yarışması “Racing Aeolus” (www.windenergyevents.com) için tamamen kulüp üyelerinin tasarladığı ve ürettiği rüzgar arabası “Bora++”
Kuruluşundan beri her yıl düzenledikleri, yenilenebilir enerji sektörünün önde gelen isimlerini ağırladıkları “Rüzgar Günleri” etkinliği
Üyelerinin ve üniversitedeki arkadaşlarının vizyonunu genişleten “Girişimcilik, Patent & Marka ve Liderlik” seminerleri
Derslerdeki teorik bilgilerinin pratiğe dökülmesine olanak sağlayan teknik geziler ve atölye çalışması

Bora++ ` ın özellikleri :
Yaw & Pitch sistemi
Tersine zincir CVT şanzıman
Hidrolik fren sistemi
Yüksek hız ve verim için aerodinamik kanatlar
Rüzgar direnci azaltılmış gövde tasarımı
75 kg ağırlık

Kulüp, rüzgar araçları ile 4 yıldır katıldıkları, dünya çapında öğrencilerin birbirleriyle iletişimlerini arttırmayı amaçlayan, herhangi bir maddi kazancı olmayan, ar-ge yarışması olarak tanımlanabilecek “Racing Aeolus”ta en hızlı araba, en verimli araba, en inovatif araba kategorilerinde başta Kanada, Almanya, Hollanda, Danimarka olmak üzere 10 ülkeden 18 takıma karşı yarışıyor.
Şimdiden çalışmalarına başladıkları yeni araçları hakkında bilgi edinmek için sosyal medya kanallarından kendilerine ulaşabilirsiniz.Bu haber 10253 defa okundu

başarılar

berk günal
03 Kasım 2014 Pazartesi 18:27

Gerçekten önemli bir girişim. Ülkemizi temsil eden bu değerli insanlara teşekkürler.

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

Nordex Türkiye’ye 68.4 MW’lık 19 türbin siparişi

Nordex Türkiye’ye 68.4 MW’lık 19 türbin siparişi

Ağaoğlu Enerji’den Nordex Türkiye’ye 68.4 MW’lık 19 türbin siparişi. Nordex, Türkiye'de N117/3600 ile kurulacak rüzgar santralleri için ilk siparişini aldı.

Senvion 6.2M152 in The Running For First Floating French Wind Farm

Senvion 6.2M152 in The Running For First Floating French Wind  Farm

Senvion, a leading global manufacturer of wind turbines, has especially adapted its 6.2M152 wind turbine to the floating offshore foundation developed by the EolMed consortium, led by Quadran. The French environment and energy management Agency (ADEME) has awarded EolMed for the construction of three to four Senvion 6.2M152 in the French Mediterranean Sea, for the first floating pilot wind farm in France which is intended to be installed and commissioned in 2020.

Değişimin Sembolü Rüzgar Tribünleriyle Türkiye’de

Değişimin Sembolü Rüzgar Tribünleriyle Türkiye’de

Doğanın sınırsız ve özgür gücü olan rüzgarı kolayca akıllı enerjiye dönüştüren LEITWIND, yatırımın getirisi, kalite, performans ve güvenilirlik konuları ile ön plana çıktığı rüzgar tribünleri ile Türkiye’de! Müşteri ihtiyaçlarına odaklanırken, geleceğin trendlerini önceden hisseden marka, sağladığı karlı yatırım opsiyonu ile ideal partneriniz olacak.

Rüzgar ve Güneş Enerjisi Bir Arada

Rüzgar ve Güneş Enerjisi Bir Arada

Rüzgar ve Güneş Enerjisi Bir Arada

Yenilenebilir enerji, enerji iletimi ve dağıtımı için sızdırmazlık çözümleri

Yenilenebilir enerji, enerji iletimi ve dağıtımı için sızdırmazlık çözümleri

"Freudenberg Sızdırmazlık Elemanları ile Türkiye'nin Rüzgar Enerjisi Projelerine katkı için buradayız"

MİLRES Türbininin Tüm Mekanik Komponentlerini Özgün Makina Tamamladı

MİLRES Türbininin Tüm Mekanik Komponentlerini Özgün Makina Tamamladı

Özgün Makina 1981 yılında İstanbul’da kuruldu. Şirket Türkiye, Avrupa, Amerika, Orta Doğu ve Afrika’daki muhtelif haddehane, çimento, madencilik gibi farklı sektörlerin redüktör başta olmak üzere, güç aktarım organlarının imalatını yapıyor. Sabancı Üniversitesi ve Tübitak iş birliği ile hazırlanmakta olan 630 kW’ lık MİLRES (Milli Rüzgar Enerjisi Santrali) türbininin tüm mekanik komponentlerini tamamladılar ve Ankiros’14 fuarındaki stantlarında sergilediler. Aynı zamanda 2008 senesinde 315 kW’lık Türkiye’nin ilk yerli Türbin redüktörünün de dizaynı ve imalatı Özgün Makina tarafından gerçekleştirilmiştir.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu