• 3,677 TL

  • 4,342 TL

  • 151,51 TL

  • 106.926

ALMANYA RES PROJELERİNDE SAHA YÖNETİM SÜRECİ

ALMANYA RES PROJELERİNDE SAHA YÖNETİM SÜRECİ
05 Temmuz 2017 Çarşamba 13:36

2016 yılının Türkiye Rüzgâr sektöründeki pazar lideri ve toplam kurulu gücün %25’ini oluşturan Nordex & Acciona Türkiye, bu yıl ilk defa, şirketin Almanya’daki projeleri için ülkemizden saha müdürü gönderdi

Katwind, Nordex & Acciona adına bu görevi yerine getirirken, işleyişin ve daha birçok unsurun Türkiye’dekinden farklı olacağını biliyorduk.

Toplamda dört proje bitirdik. İlk üç proje tek türbin olduğu için; mümkün olan en kısa sürede montajı bitirip, devreye alma işleri sırasında diğer sahada montaja başlamamız gerekiyordu. Bu yoğun tempoda, alt yüklenicilerin her projede aynı olmasını bir avantaj olarak kullandıysak da, aynı anda farklıyerdeki iki sahada aktif çalışma olması bizi epey zorladı. Ancak ilk günden başlamak üzere iyi planlanmış saha organizasyonları, kararlı bir yönetim tutumu ve takım çalışmasıyla; bugün dört projeyi de sıfır kaza ve en iyi kalitede türbinlerle tamamlıyoruz.  

Projeler hakkında daha detaylı bilgi vermek gerekirse; Nordex N117 Gamma ve N131 Delta türbinleri, Türkiye’de alışık olmadığımız yükseklikte kulelerle(PH141, R120, R134 gibi hybrid ve prototype kuleler) ve yine Türkiye’de pek rastlamadığımız bazı seçenekleri(yarasa sensörü, gölge sensörü, yangın söndürme sistemi, yağmur ve buzlanma önleyici sensörler gibi), başarıyla devreye alıp müşterilere teslim ettik.

Projelerin bulunduğu coğrafya gereği, rüzgâr tipinin farklı olmasından kaynaklı tecrübe ettiğimiz, kuleler dışında 65 metreye varan devasa kanatların, single-blade yöntemiyle montajı, kanatların transportu sırasında kullanılan ileri teknoloji dorseler ve tırlar ve hatta 15000Nm tork gücü ile sıkılan M64 civatalar, bize sektörel teknolojinin ne kadar ilerlediğini gösteren yalnızca birkaç örnekti.

Saha içi organizasyonda da aynı teknolojiden yararlanıp işlerin güvenli ve plana uygun gitmesinisağlamak için çeşitli yöntemlerden ve servis sağlayıcılardan yararlandık. İlk sıraya, saha yerleşkesini bizler için en ince detayına kadar(ofisler, WC, jeneratörler, IT paket, geri dönüşüm ve çöp konteynerler, mazot tankları, forklift vb.) hazır eden ekibi koyabilirim. Bunun dışında, gece çalışmaları için aydınlatma sistemleri ve ana vincin kurulumunda kullanılan iş makineleri/ekipmanlar, sahada işlerin, iş sağlığı ve güvenliği açısından iyi gitmesi için kullandığımız diğer yöntemlerdi.

Bir diğer olumlu izlenimim ise çoğu zaman sahalarda ihtiyacımız olan yedek parça tedariğiyle ilgili,
Nordex’in sadece bu iş için ayrı bir servis ağı bulunuyor. Almanya’daki bir projeden verdiğiniz sipariş iki gün içinde geliyorken, Türkiye’de bu süreç 
-normal olarak- biraz daha uzun sürüyor.

Alt yüklenicilerin hem kendi aralarındaki uyum hem de Nordex saha ekibi ile uyumu kusursuzdu. A’dan Z’ye titizlikle hazırlanmış tüm dökümantasyon, iyi planlama ve doğru kadro, her proje için önceden hazır oluyordu. Rüzgar sahalarında çalışmanın getirdiği iş bilinci ve sorumluluğu en profesyonel şekilde tüm ekipler tarafından uygulanıyor ve korunuyordu. Bu durum, müşteri ve diğer yükleniciler ile olan işbirliğimizi artırıyor, planlanan işlerin en tutarlı ve en verimli şekilde tamamlanmasını sağlıyordu.

Bütün bunların sonucu olarak, 165 metre bom uzunluğuna sahip CC 3800(ana vinç), her defasında sorunsuz çalıştı ve montaj ekibi her defasında aynı kalitede sıfır hata ile türbin teslim etti. Transport, şartlar ne olursa olsun, en güvenli ve hasarsız şekilde gerçekleşti. Saha güvenliği 7/24 görevdeydi. Tabi bu noktadan baktığınızda, tüm operasyonların tam zamanında ve dakik olmasını, bir klişe olan ”Alman disiplini”ne bağlayabilirsiniz. Ancak bu işin doğası gereği elbette terslikler ve beklenmedik durumlar da oldu. Böyle zamanlarda dahi; proaktif ve çözüm odaklı bir yönetim sergileyip, iyi eğitim almış üstün yetenekli ekip arkadaşlarımızla birlikte, oluşan her çeşit krizin en doğru şekilde üstesinden gelerek, yüksek performanslı işlerin devam etmesini sağladık.

Şimdi tekrar, doğayla dost ve yatırımcının yüzünü güldüren projelerle geleceği inşa etmek için ülkemize dönüyoruz. Almanya’daki tecrübelerimizi de kullanarak, ilk günkü heyecanla projelerde fark yaratmaya devam edeceğiz.

 
Motto: Bir şey iyi yapıldığında, sonsuza dek yapılmıştır!

 Erdem ÖZBEK
Bu haber 410 defa okundu

DİĞER HABERLER

Türbin Kanatlarının Bakım ve Onarımı

Türbin Kanatlarının Bakım ve Onarımı

Bu sayımızda Rüzgâr türbinlerinin en önemli bileşenlerinden olan türbin kanatlarının bakımı ve onarımı konusunda bu konuda uzmanlaşmış olan Avrasya Rüzgâr Teknoloji firmasından Genel Müdürü O. Buğra Akbıyık ile söyleşi gerçekleştirdik.

Rüzgâr Enerjisi Piyasasında Yakın Dönemde Gerçekleşen Mevzuat Değişiklikleri(Bağ&Günen Hukuk Bürosu)

Rüzgâr Enerjisi Piyasasında Yakın Dönemde Gerçekleşen Mevzuat Değişiklikleri(Bağ&Günen Hukuk Bürosu)

Regülasyona tabi her piyasa gibi enerji piyasasında ve bu kapsamda rüzgâr enerjisi alanında yatırımların sağlıklı bir şekilde tesis edilebilmesi için mevzuat değişikliklerinin takibi çok büyük önem taşımaktadır. Geride bıraktığımız birkaç aylık dönemde rüzgâr enerjisi sektörünü yakından ilgilendiren ve aşağıda detayları verilecek olan mevzuat değişiklikleri yürürlüğe girmiştir.

GTS İLE ENTEGRE YÖNETİM SİSTEMİ

GTS İLE ENTEGRE YÖNETİM SİSTEMİ

Günümüzde genişleyen ticaret hacmiyle enerji sektöründe önemli bir yer alan GTS; inovasyon, enformasyon, teknoloji ve iletişim alanındaki büyük gelişmeleri yakından takip ederek iş ortaklarına, kaliteden hiçbir şekilde ödün vermeden, sıfır hata toleransı, çevreye ve doğaya saygılı uzman kadrosuyla birlikte müşteri odaklı mühendislik çözümlerini sunmaktadır.

RÜZGAR TÜRBİNİ KANATLARINDA BAKIM VE ONARIM

RÜZGAR TÜRBİNİ KANATLARINDA BAKIM VE ONARIM

Rüzgârın gücüne inanıyoruz...

Sürdürülebilir Olmanın Mutluluğu

Sürdürülebilir Olmanın Mutluluğu

Sürdürülebilir yaşam, sürdürülebilir doğa ve sürdürülebilir üretim. Üçünü yan yana yürümedikten sonra sadece tek bir tanesinin artık günümüz dünyasında pek de bir önemi kalmıyor. İnsanoğlu yaşamak için temiz bir doğaya ne kadar mecbursa üretmeye de bir o kadar mecbur durumda. Özellikle de küresel rekabetin hiç olmadığı kadar kıran kırana geçtiği günümüz rekabet ortamında bu durum kaçınılmaz oluyor.

Suni Rüzgardaki Enerji Potansiyeli

Suni Rüzgardaki Enerji Potansiyeli

365 gün 24 saat kesintisiz ve dilediğin hızda rüzgârı suni olarak üret ve enerjiye dönüştür.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu