• 3,677 TL

  • 4,342 TL

  • 151,51 TL

  • 106.926

RÜZGAR TÜRBİNİ KANATLARINDA BAKIM VE ONARIM

RÜZGAR TÜRBİNİ KANATLARINDA BAKIM VE ONARIM
05 Temmuz 2017 Çarşamba 11:18

Rüzgârın gücüne inanıyoruz...

Yenilenebilir enerji her geçen gün daha yüksek ivmeyle gelişen teknolojiden büyük pay alıyor.

 

Özellikle rüzgâr türbinleri artık daha hafif, daha sağlam, daha uzun ömürlü yapılar ile oluşturuluyor.

Elbette daha az yatırım ile daha fazla enerji üretimi hedefleniyor.

Bütün bunların yanında, yapılan yatırımların tümünü yenisiyle değiştirebilmek mümkün değil. Elimizdekini iyi koruyarak ekonomik ömrünü mümkün olduğunca uzatmak gerekiyor. Tüm bileşenlerin bakımlarını programlamak ve programlara uymak, hasar onarımlarını hızlı ve doğru şekilde tamamlamak şart oluyor. Düzenli ve doğru bakımlar yapılmadığında yedek parça, lojistik ve işçilik maliyetlerinin yanı sıra uzun süreli duruşlar sebebiyle üretim kaybı çok yüksek bedellere sebep olabiliyor.

Kanatlar, rüzgâr türbinlerinin en önemli elemanlarından. Kanatların ömürlerini uzatmak ise yenilemekten çok daha kolay, ölçülebilir ve elbette; daha ucuzdur.

 

Üreticilerin, belirleyerek yatırımcılarına ilettikleri periyotlarda kontroller yapılmalı, kanatta kirlenme ve yağlanmalar, yıldırım koruma elemanlarının ölçümleri, yüzey ve yapısal hasarlar belirlenmeli ve raporlanmalıdır. Bu detaylı raporlar, gerekecek bakım ve onarımlar için referans oluşturacaklardır.

 

Oluşan hasarlar dışında her bir kanat kompanenti üreticiler tarafından belirlenen periyotlarda bakım görürler veya değiştirilirler. Bu periyotlarda yıldırım reseptörleri ve iletken elemanları, yataklar ve yağlar ile bağlantı elemanlarının ölçümleri yapılmalı, gerekli bakımlar uygulanmalı veya değiştirilmelidir.

 

Kanatlarda hasar oluştuğu belirtildiğinde, 5 farklı kategoride değerlendirilir. 1 en hafif, kozmetik hasarları; 5 en ciddi, hasar tamir edilmeden türbinin çalıştırılmaması gereken hasarları tanımlar. Her bir hasar özel olarak değerlendirilerek uygulama yöntemi belirlenmeli ve onarıma özel talimatlara göre giderilmelidir.

Türbinlerin bakım ve onarımları esnasında oluşabilecek yağ kaçaklarının kanatlara etki ettiği durumlar gerçekleşebilir. Bu hem kozmetik hem yapısal hasarlara sebep olabilmektedir. Özellikle hasarlı bir bölgeye geldiğinde hasarın onarılmasını ciddi oranda zorlaştırır. Çeşitli yöntemlerle temizlenerek bu etkiler giderilmelidir.

 

Tüm bunların dışında, teknolojik yenilikler de takip edilerek iyileştirmelerin uygulanması da kanat ömürlerini arttıracaktır. Sürekli izleme, daha etkin yıldırım koruma sistemleri gibi uygulamalar, hasarların oluşmasını engelleyebileceği gibi daha hızlı müdahalelere de olanak sağlayacaktır.

Bu haber 515 defa okundu

DİĞER HABERLER

Türbin Kanatlarının Bakım ve Onarımı

Türbin Kanatlarının Bakım ve Onarımı

Bu sayımızda Rüzgâr türbinlerinin en önemli bileşenlerinden olan türbin kanatlarının bakımı ve onarımı konusunda bu konuda uzmanlaşmış olan Avrasya Rüzgâr Teknoloji firmasından Genel Müdürü O. Buğra Akbıyık ile söyleşi gerçekleştirdik.

Rüzgâr Enerjisi Piyasasında Yakın Dönemde Gerçekleşen Mevzuat Değişiklikleri(Bağ&Günen Hukuk Bürosu)

Rüzgâr Enerjisi Piyasasında Yakın Dönemde Gerçekleşen Mevzuat Değişiklikleri(Bağ&Günen Hukuk Bürosu)

Regülasyona tabi her piyasa gibi enerji piyasasında ve bu kapsamda rüzgâr enerjisi alanında yatırımların sağlıklı bir şekilde tesis edilebilmesi için mevzuat değişikliklerinin takibi çok büyük önem taşımaktadır. Geride bıraktığımız birkaç aylık dönemde rüzgâr enerjisi sektörünü yakından ilgilendiren ve aşağıda detayları verilecek olan mevzuat değişiklikleri yürürlüğe girmiştir.

GTS İLE ENTEGRE YÖNETİM SİSTEMİ

GTS İLE ENTEGRE YÖNETİM SİSTEMİ

Günümüzde genişleyen ticaret hacmiyle enerji sektöründe önemli bir yer alan GTS; inovasyon, enformasyon, teknoloji ve iletişim alanındaki büyük gelişmeleri yakından takip ederek iş ortaklarına, kaliteden hiçbir şekilde ödün vermeden, sıfır hata toleransı, çevreye ve doğaya saygılı uzman kadrosuyla birlikte müşteri odaklı mühendislik çözümlerini sunmaktadır.

ALMANYA RES PROJELERİNDE SAHA YÖNETİM SÜRECİ

ALMANYA RES PROJELERİNDE SAHA YÖNETİM SÜRECİ

2016 yılının Türkiye Rüzgâr sektöründeki pazar lideri ve toplam kurulu gücün %25’ini oluşturan Nordex & Acciona Türkiye, bu yıl ilk defa, şirketin Almanya’daki projeleri için ülkemizden saha müdürü gönderdi

Sürdürülebilir Olmanın Mutluluğu

Sürdürülebilir Olmanın Mutluluğu

Sürdürülebilir yaşam, sürdürülebilir doğa ve sürdürülebilir üretim. Üçünü yan yana yürümedikten sonra sadece tek bir tanesinin artık günümüz dünyasında pek de bir önemi kalmıyor. İnsanoğlu yaşamak için temiz bir doğaya ne kadar mecbursa üretmeye de bir o kadar mecbur durumda. Özellikle de küresel rekabetin hiç olmadığı kadar kıran kırana geçtiği günümüz rekabet ortamında bu durum kaçınılmaz oluyor.

Suni Rüzgardaki Enerji Potansiyeli

Suni Rüzgardaki Enerji Potansiyeli

365 gün 24 saat kesintisiz ve dilediğin hızda rüzgârı suni olarak üret ve enerjiye dönüştür.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu