• 3,670 TL

  • 4,327 TL

  • 151,35 TL

  • 108.489

“RÜZGAR ENERJİSİ SEKTÖRÜNÜ, 8-10 EKİM 2015 TARİHLERİNDE İZMİR’DE BULUŞTURMAYI HEDEFLİYORUZ”

“Rüzgar Enerjisi Sektörünü, 8-10 Ekim 2015 Tarihlerinde İzmir’de Buluşturmayı Hedefliyoruz”
13 Ekim 2015 Salı 15:59

İzmir’de üçüncü kez düzenlenen Rüzgar Sempozyumu ve Sergisi çalışmaları hakkında detaylı bilgi almak için etkinlik sekreterleri Fatih Efe Çiçek ve Mustafa Serdar Çınarlı ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

 

 

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan İzmir Rüzgar Sempozyumu’nun geçmişi hakkında bilgi verir misiniz?

Mustafa Serdar Çınarlı: Elektrik ve Makine Mühendisleri Odaları İzmir Şubeleri, yeni teknoloji ve uygulamaları içeren bilgi birikiminin tüm meslek alanlarında olduğu gibi, rüzgar enerjisi alanında da yaygınlaşmayı sağlamak amacı ile ilk kez 5-7 Nisan 2001 tarihinde Alaçatı’da Sempozyum ve Sergi gerçekleştirdi. 

 

Sempozyumda, rüzgar enerjisi konusunda deneyim kazanmış yerli ve yabancı konuşmacılar birikimlerini katılımcılarla paylaşmış ve bu sunumlar bildiriler kitabı olarak yayımlanmıştı. Rüzgar enerjisi teknolojisinin gelişimine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlar ile bu alanda bilgi, hizmet ve ürün talep eden kamu-özel sektör yetkilileri ve ilgililer bir araya gelme şansı yakalayıp doğrudan bilgilendirmenin ve etkileşimin sağlanacağı bir ortam oluşturulmuştu.

 

 

Ülkemizde rüzgar enerjisi yatırımlarının başlangıç aşamasında düzenlenen böyle bir organizasyon, sektör temsilcilerinden yoğun ilgi görmüş ve 300 dolayında katılım gerçekleştirilmişti. Bugün rüzgar enerjisinin geldiği seviyeyi gördüğümüzde o gün yapılan çalışmanın ne kadar isabetli olduğunu daha iyi anlıyoruz.

 

Ardından 23-24 Aralık 2011 tarihinde 2. İzmir Rüzgar Enerjisi Sempozyumu’nda 26 bildiri sunuldu ve 685 sektör temsilcisi katılım sağladı. Oluşan bu yoğun talep üzerine geçen yıl yönetim kurullarımız, artık beklenen bir organizasyon haline gelen İzmir Rüzgar Sempozyumu’nun üçüncüsünü 8-10 Ekim 2015 tarihlerinde düzenleme kararı aldılar ve hazırlık çalışmalarına başlanıldı.

 

Sempozyum hazırlık çalışmaları hangi aşamada ve beklentilerinize cevap veriyor mu?

Fatih Efe Çiçek: Hazırlık çalışmalarına 1,5 yıl önce başlanılan sempozyum için Yürütme Kurulumuz 12 toplantı gerçekleştirerek program hazırlık çalışmasını büyük ölçüde tamamladı.

 

Bu yıl sempozyum için 54 bildiri özeti geldi ve bu özetlerden 26 bildirinin tam metni sekretaryamıza ulaştırıldı. Geçmiş yıllarla kıyasladığımızda çok yüksek bir rakamda olan bu bildirilerin sunumları paralel salonlarda gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Üç gün sürecek Sempozyumda, farklı başlıklar altında toplanmış önemli sunumların yapılacağı yoğun bir programın oluşturulduğunu şimdiden söyleyebilirim. Sektörün sorunları ve gereksinimleri farklı platformlarda masaya yatırılarak tartışma ortamının yaratılması hedeflenmektedir. 

 

 

3. İzmir Rüzgar Sempozyumu kapsamında ortaokul öğrencileri arasında Resim Yarışması düzenlenmesine kararlaştırıldı. “Yenilenebilir Enerjinin Ülkemiz ve Dünyamız Açısından Önemi” konusunda farkındalık oluşturmak, öğrencilerin “Rüzgar”, “Güneş” ve “Su”, gibi yenilenebilir enerji kaynakları ve bunlardan nasıl yararlanılarak temiz enerji üretilebileceği hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen yarışma, öğrencilerden yoğun ilgi gördü. Sonuçları sempozyumda açıklanacak olan yarışmaya katılan öğrenci ve öğretmenlerimize gösterdikleri duyarlılık için çok teşekkür ediyoruz.

 

Şu ana kadar 18 kurum ve kuruluşun desteğini alan Rüzgar Enerjisi Sempozyumu’nda ortaya çıkan görüş ve öneriler sonuç bildirisi olarak toparlanarak kamuoyu ile paylaşılacak.

 

Sempozyumun paralelinde ayrıca sergi gerçekleştirilecek. Bu aşamada sektör temsilcilerinden beklentileriniz nelerdir?

Mustafa Serdar Çınarlı: Üyelerimizin gelişimi için düzenlediğimiz bu tür etkinliklerde etkinliğin denk bütçe ile gerçekleşmesini ve Şube bütçelerine ek yük getirmeden tamamlanması amaçlanmaktadır. Sempozyum ile birlikte düzenlediğimiz sergiye sektörde yer alan firmaların katılımı için çalışmalarımız sürmektedir. Sempozyuma 3 ay kalmasına karşın şu ana kadar sergi alanımızın yarısı için firmalarla sözleşme imzalanmış durumdadır. Yaz döneminde, sergide yer alacak bütün firmaları belirlemeyi hedefliyoruz.

 

Firmalar, sempozyumu delege olarak izleyenlere yönelik hazırlanacak olan bellek, çanta, not defteri gibi alanlarda yer alarak etkinliği destekleyebilirler. 

 

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Fatih Efe Çiçek: Sektördeki bilgi birikiminin paylaşılarak ortaklaştırılması ve sorunların çözümlenmesine ilişkin görüş oluşturulması açısından önemli bir platform olan İzmir Rüzgar Sempozyumu’na tüm üyelerimizi ve ilgilileri bekliyoruz. 8-10 Ekim 2015 tarihlerinde MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde buluşmayı arzuluyoruz.

 

 

 


Bu haber 2815 defa okundu

DİĞER HABERLER

4. İZMİR RÜZGÂR SEMPOZYUMU VE SERGİSİ İÇİN 28-30 EYLÜL 2017 TARİHLERİNDE İZMİR’DE BULUŞUYORUZ…

4. İZMİR RÜZGÂR SEMPOZYUMU VE SERGİSİ İÇİN 28-30 EYLÜL 2017  TARİHLERİNDE İZMİR’DE BULUŞUYORUZ…

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası ve Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubeleri tarafından dördüncü kez düzenlenecek Rüzgâr Sempozyumu ve Sergisi çalışmaları hakkında detaylı bilgi almak için Makina Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Güniz Gacaner Ermin ve Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Mahir Ulutaş ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

ENDÜSTRİNİN “CONTACT” NOKTASI

ENDÜSTRİNİN “CONTACT” NOKTASI

Merhaba değerli okurlarımız, 1923’ten bu yana otomasyon alanındaki geleceğe yönelik çözümlerini endüstrinin her alanıyla paylaşan ve yarının akıllı ürünlerini tasarlayan PHOENIX CONTACT bu ayki sayımız için bizlere kapılarını açtı. PHOENIX CONTACT TÜRKİYE Genel Müdürü Gökhan YÜCEL ile firmaları hakkında oldukça keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

BAĞLANTI ELEMANLARININ KALESİ

BAĞLANTI ELEMANLARININ KALESİ

Merhaba değerli okurlarımız, 1995 yılından bu yana müşteri odaklı yaklaşımlarıyla faaliyette olan ve ürettiği özel bağlantı elemanları ile inovatif çözümlere destek sağlayan KALELİLER BAĞLANTI ELEMANLARI, kapılarını bizlere açtı. KALELİLER BAĞLANTI ELEMANLARI Dış Ticaret ve Pazarlama Müdürü Demet MUMCU ile firmaları hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Enercon ile Rüzgar Enerjisinde Yeni Ufuklar

Enercon  ile Rüzgar Enerjisinde Yeni Ufuklar

Değerli Rüzgar Enerjisi Dergisi okurları, bu sayımızda sizler için Dünya’nın önemli Türbin imalatçılarından ENERCON’ un Türkiye Genel Müdürü Sn. Arif GÜNYAR beyle sektöre yönelik gelişmeleri değerlendirdiğimiz önemli bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifle okumanızı dileriz.

Rüzgar Türbini Servis Platformları Artık Türkiye’de Üretiliyor

Rüzgar Türbini Servis Platformları Artık Türkiye’de Üretiliyor

Değerli Rüzgar Enerjisi Dergisi okurları, bu sayımızda sizler için Avrasya Rüzgar Genel Müdürü O. Buğra AKBIYIK Bey ile sektöre yönelik gelişmeleri değerlendirdiğimiz önemli bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifle okumanızı dileriz.

Bağlantı Elemanları Sektörünün Yükselen Yıldızı

Bağlantı Elemanları Sektörünün Yükselen Yıldızı

Değerli okurlarımız, bu sayımızda sizler için Kaleliler’in Pazarlama ve Dış Ticaret Müdürü Sn. Demet Mumcu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Şimdi sizleri bu güzel sohbet ile baş başa bırakıyoruz.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu