• 3,670 TL

  • 4,327 TL

  • 151,35 TL

  • 108.489

RÜZGAR TÜRBİNİ SERVİS PLATFORMLARI ARTIK TÜRKİYE’DE ÜRETİLİYOR

Rüzgar Türbini Servis Platformları Artık Türkiye’de Üretiliyor
24 Ekim 2016 Pazartesi 16:29

Değerli Rüzgar Enerjisi Dergisi okurları, bu sayımızda sizler için Avrasya Rüzgar Genel Müdürü O. Buğra AKBIYIK Bey ile sektöre yönelik gelişmeleri değerlendirdiğimiz önemli bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifle okumanızı dileriz.

Bizlere firmanızdan ,verdiğiniz hizmet ve ürünlerden biraz bahsedebilir misiniz?

Firmamız Avrasya Rüzgar öncelikle rüzgar Türbin kanat imalatı ve kanat bakımları için kurulmuş bir şirkettir. Sektörde 15 yıllık bir tecrübeye sahip olan firmamız MILRES projesi kapsamında alt yüklenici olarak 500 kW’lık kanatların imalatını gerçekleştirmiş ve 2010 yılından bu yana Nordex, Suzlon, Gamesa gibi türbin üreticilerinin kanat kontrol, bakım ve tamirat ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Müşterilerimizden gelen talepleri daha kaliteli ve daha hızlı gerçekleştirmek amacı ile Türkiye’de Rüzgar Servis platformlarına (Geçici Askılı Platform) ilk yatırım yapan firmayız. Hali hazırda 3 adet Megawatt sınıfı kanat servis platformu, 1 adet kule servis platformu, 2 adet genel maksat platformu olmak üzere toplamda 6 adet platformla rüzgar enerjisi sektöründe müşterilerimize hizmet vermekteyiz. 


Bu platformlar sizin kendi üretiminiz platformlar mıdır?

Platformları Alman ASMUS GmbH firmasından dış tedarik yolu ile temin ettik ve yolumuza bu şekilde başladık. Ürünlerin güvenilirliğini ve kalitesini saha uygulamalarında görme şansımız oldu. Buna istinaden müşterilerden gelen talepler neticesinde ASMUS firması ile birlikte 2016 başında AS-Lift ortaklığını kurup platformların Türkiye’de üretilmesi kararını aldık. Patentli bir ürün olan platformlarımız CE belgesine sahip ve ilk ihracatımızı 6 adet olmak üzere bu Eylül ayı içerisinde Almanya’ya gerçekleştirdik. Şu anda Latin Amerika pazarı için 2 adet platformun imalatına devam ediyoruz. Yine kendi ihtiyacımız olan platformları üretim planımıza alıp imalatlarını gerçekleştireceğiz.


Platformlar geleneksel iple erişim tekniklerine göre ne gibi avantajlar sunuyorlar?

Özellikle kanat veya kule tamiratlarında müşterilerin beklentisi tamiratların en kısa sürede bitirilmesi oluyor aynı zamanda da bu kısa sürede işin istenilen vasıflarda bitirilmesi gerekiyor. Platform ile çalışan ekipler ayaklarının üzerinde çalıştıklarından ve tamirat veya bakımda kullanacakları teknik malzemeleri de rahatlıkla yanlarında yukarı çıkarttıklarından tamirat ve bakımlar iple erişime göre %60 daha kısa sürede ve daha yüksek kalite ile sonuçlanıyor.


Platform kanadı 360 derece sardığından ve istenildiği takdirde yukarı ve aşağı hareket edebildiğinden tamir yapılacak bölgeye ulaşım için zaman kaybedilmiyor.  Bunun yanı sıra bazı tamiratları iple erişim ile yapmak taşınabilecek teknik malzeme ağır veya tamirat büyük olduğu anlarda mümkün olmuyordu. Bir örnek vermek gerekir ise platform kullanarak 3-4 metrekarelik bir arızalı bölge vakum teknikleri kullanılarak çok kısa bir sürede tamamlanabiliyor. Platformun olmadığı durumlarda böyle büyük bir tamirat yapılacağı zaman kanadın yere inmesi gerekiyordu. Bu da uzun süreli ve yüksek maliyetli bir durum oluşturmaktaydı.


Yukarıya çıkartabildiğiniz faydalı yük ne kadar ve hangi rüzgar hızlarına kadar çalışılabiliyorsunuz?

Tasarımsal olarak limitimiz 300 kg. bu da azami 80 kg’lık 3 teknisyen + 60 kg tamir malzemesi ve ekipmanı anlamına geliyor. Yine Tasarımsal rüzgar hızı limitimiz 12 m/s . Ancak daha güvenli ve rahat çalışma şartları sağlamak için 10 m/s’nin üzerinde fazla kalmamaya çalışıyoruz.


Platform malzemesi olarak çoğunlukla Alüminyum kullanıldığını görüyoruz, avantajları nelerdir?

Ana avantajı tabi ki hafif olması ancak çok önemli bir unsur da korozyon sorunu yaşamamamız. Kullanılan profiller Türkiye’de üretilmeyen ölçülerde olduğu için yerli üreticiler ile birlikte bir çalışma gerçekleştirdik ve tüm profilleri Türkiye’de imal edilebilir hale getirmeyi başardık.


Platform ile çalışmada bir gün nasıl geçiyor?

Öncelikle çalışmadan önce platformun ve ekibin gerekli tüm doküman ve sertifikaları çalışma yapılacak firmalar ile paylaşılıyor. Müşteri onayına istinaden sahaya veya türbine intikal ediliyor. Bakım veya tamir olacak kanat saat 6 pozisyonuna getirilip Rotor kilitleniyor. Nasel içerisinde güvenli bağlantı noktalarına kullanılacak kaldırma halatlarının bağlantısı yapılıyor. Bir platformda 2 kaldırma , 2 emniyet hattı olmak üzere toplam 4 adet çelik halat kullanılıyor. Platform halatlara bağlanarak çalışmaya hazır hale getiriliyor. Tüm bu işlem 1-1,5 saat içerisinde tamamlanıyor. Ekip, bir kanatta çalışmayı bitirdiğinde sistemi türbinden ayırmadan sadece aşağıya iniyor, yeni kanat çevrilip rotor kilidi yapılıyor ve 10-15 dakika içerisinde 2.kanatta çalışma yapabiliyoruz. Çalışma bitiminde platform yere indirilip naseldeki halatlar sökülüyor ve türbin tekrar devreye alınıyor.


Müşterilerinize başka ne gibi hizmetler sunabiliyorsunuz?

Servis platformlarını istenildiği takdirde müşterilerimize kiralayabiliyoruz. Platform kullanımına dair eğitimler verebiliyoruz. Bunun yanı sıra Kule içi ekipman kontrolü ve bakımı işlerimizde önemli bir yer tutuyor. Kule içi servis asansörlerinin, düşüş durdurucu sistemlerin ve nasel vinçlerinin periyodik bakımlarını yapabiliyoruz. Eğitim Birimimiz GWO onaylı olup, GWO Temel Güvenlik Eğitimi, Yüksekte Çalışma Eğitimleri verebiliyoruz. 

Bu haber 2063 defa okundu

DİĞER HABERLER

4. İZMİR RÜZGÂR SEMPOZYUMU VE SERGİSİ İÇİN 28-30 EYLÜL 2017 TARİHLERİNDE İZMİR’DE BULUŞUYORUZ…

4. İZMİR RÜZGÂR SEMPOZYUMU VE SERGİSİ İÇİN 28-30 EYLÜL 2017  TARİHLERİNDE İZMİR’DE BULUŞUYORUZ…

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası ve Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubeleri tarafından dördüncü kez düzenlenecek Rüzgâr Sempozyumu ve Sergisi çalışmaları hakkında detaylı bilgi almak için Makina Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Güniz Gacaner Ermin ve Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Mahir Ulutaş ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

ENDÜSTRİNİN “CONTACT” NOKTASI

ENDÜSTRİNİN “CONTACT” NOKTASI

Merhaba değerli okurlarımız, 1923’ten bu yana otomasyon alanındaki geleceğe yönelik çözümlerini endüstrinin her alanıyla paylaşan ve yarının akıllı ürünlerini tasarlayan PHOENIX CONTACT bu ayki sayımız için bizlere kapılarını açtı. PHOENIX CONTACT TÜRKİYE Genel Müdürü Gökhan YÜCEL ile firmaları hakkında oldukça keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

BAĞLANTI ELEMANLARININ KALESİ

BAĞLANTI ELEMANLARININ KALESİ

Merhaba değerli okurlarımız, 1995 yılından bu yana müşteri odaklı yaklaşımlarıyla faaliyette olan ve ürettiği özel bağlantı elemanları ile inovatif çözümlere destek sağlayan KALELİLER BAĞLANTI ELEMANLARI, kapılarını bizlere açtı. KALELİLER BAĞLANTI ELEMANLARI Dış Ticaret ve Pazarlama Müdürü Demet MUMCU ile firmaları hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Enercon ile Rüzgar Enerjisinde Yeni Ufuklar

Enercon  ile Rüzgar Enerjisinde Yeni Ufuklar

Değerli Rüzgar Enerjisi Dergisi okurları, bu sayımızda sizler için Dünya’nın önemli Türbin imalatçılarından ENERCON’ un Türkiye Genel Müdürü Sn. Arif GÜNYAR beyle sektöre yönelik gelişmeleri değerlendirdiğimiz önemli bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifle okumanızı dileriz.

Bağlantı Elemanları Sektörünün Yükselen Yıldızı

Bağlantı Elemanları Sektörünün Yükselen Yıldızı

Değerli okurlarımız, bu sayımızda sizler için Kaleliler’in Pazarlama ve Dış Ticaret Müdürü Sn. Demet Mumcu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Şimdi sizleri bu güzel sohbet ile baş başa bırakıyoruz.

Dünya Rüzgar Enerjisi Birliği’nin 14. Dünya Rüzgar Enerjisi Konferansı 26-28 Ekim 2015 Tarihlerinde Kudüs’te Düzenlendi

Dünya Rüzgar Enerjisi Birliği’nin 14. Dünya Rüzgar Enerjisi Konferansı 26-28 Ekim 2015 Tarihlerinde Kudüs’te Düzenlendi

WWEC 2015’in açılış konuşmaları İsrail Ulusal Altyapı Bakanlığı, Enerji ve Su Genel Müdürü Bay Haul Meridor, İsrail Çevre Koruma Bakanlığı’ndan Bay Avi Gabbay, Dünya Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Prof. He Dexin, İsrail Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Gadi Hareli ve Mısır Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Prof. Galal Osman tarafından yapıldı.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu