• 3,670 TL

  • 4,327 TL

  • 151,35 TL

  • 108.489

TÜRKERLER HOLDİNG BARBAROS RÜZGAR ENERJİ SANTRALİ İÇİN GE’NİN 3.2-103 RÜZGAR TÜRBİNLERİNİ SEÇTİ

Türkerler Holding Barbaros Rüzgar Enerji Santrali için GE’nin 3.2-103 Rüzgar Türbinlerini Seçti
10 Şubat 2015 Salı 16:58

Türkerler Holding Barbaros Rüzgar Enerji Santrali için GE’nin 3.2-103 Rüzgar Türbinlerini Seçti GE ve Türkerler Holding Türkiyenin kuzey batısındaki Tekird ilin de dört adet GE 3.2 103 rüzgar türbini kurmak üzere anlaşma imzalıyor.

 Barbaros Rüzgar Enerji Santrali, öngörülen 42 GWh üretimiyle, Türkiyenin yenilenebilir enerji üretimi

hedeflerine ulaşılmasında katkı sağlayacak.

 

GE (General Electric), Ankara merkezli rüzgar enerjisi yatırımcısı Türkerler Holding ile Tekird ilindeki

Barbaros Rüzgar Enerjisi Santrali’nde kurulumu yapılmak üzere dört adet GE 3.2 103 rüzgar türbininin

tedarinilişkinanlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşma, GE ile on yıllık tam kapsamlı letim ve bakım

hizmetini de içeriyor.

Türkiyedeki yüksek enerji tüketimi dikkate alındığında Barbaros Rüzgar Enerji Santrali, yıllık 42 milyon kwh

elektriüretimiyle enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli bir eksikliği giderecek. Buna ek olarak, ay zamanda

yıllık 26.000 tonluk karbondioksit salınımınında önüne geçilmesi sağlanacak.


 


GE’nin en güçlü rüzgar türbinlerine sahip olacak olan Barbaros Rüzgar Enerji Santrali, Türkiye’nin2023 yılı için kurulu rüzgar enerjisi gücünün 20 GW’a erişmesi ve birincil enerji ihtiyacının %30’unun yenilenebil­ir kaynaklardan sağlanması olan yenilenebilir enerji hedeflerinin gerçekleşmesine katkıda bulunacak.

“Ülke ekonomimiz büyüdükçe en­erjiyeolan talebimiz de artmaktadır” diyen Türkerler Holding Yönetim Ku­rulu Başkanı Kazım Türker, “Türker­ler Holding olarak GE ile iş birliğinde Türkiye’ye daha fazla yenilenebilir enerji ile güç sağlamaktan dolayı gurur duyuyoruz” diye ekledi. 

 

Rüzgardan jeotermale kadar uzananyenilenebilir doğal kaynaklardan yararlanma imkanı olan Türkiye’nin, TürkiyeRüzgar Enerjisi Birliği rakam­larına göre 2015 Ocak ayı itibariyle kurulu rüzgar gücü kapasitesi 3,762 MW’tır.

 

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy, “Rüzgar enerjisi, Türkiye’nin artan enerji ihtiyacının karşılanmasında büyük ve önemli bir kaynak. Türk­erler Holding ile daha önce sağlık endüstrisinde de farklı bir proje için birlikte çalışmıştık.Türkiye’nin yenilenebilir enerji portföyünü de Türkerler Holding ile birlikteileriye taşımaktan dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

 

Akıllı bir türbin olan GE3.2-103, endüstriyel internet uygulamalarının gücünü, rüzgarın değişkenliğini yö­netmeye yardımcı olacak şekilde kul­lanarak, iniş çıkışlardan arındırılmış, tahmin edilebilir bir güç sağlar.

 

Türkerler Holding toplam 1993,21 MW enerji üretim lisansına sahiptir. Bunun 1085 MW’ırüzgar enerjisi üretim lisansıdır. Barbaros Rüzgar Enerji Santrali, Türkerlerve GE’nin birlikte gerçekleştireceği ilk rüzgar en­erjisi projesi olacak. Geçtiğimiz ay GE Sağlık ve Türkerler Holding bir sağlık projesinde işbirliği yapmaya başladı. Türkiye’nin kamu özel sektör ortak­lığı yöntemi kullanılarak sağlık hizmetlerinde dönüşüm gerçekleştirme amacını destekleyen GE Sağlık, Gama Holding A.Ş. ve Türkerler Holding, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın stratejik kamu özel ortaklığı projelerinden ikisi olan Kocaeli Sağlık Kampüsü ve İzmir Bayraklı Sağlık Kampüsü projelerini geliştirmek üzere anlaşma imzaladılar.


 Türkerler Holding

Bu haber 4766 defa okundu

DİĞER HABERLER

Rüzgar türbinlerinin rotor rulman yatakları için yeni ürün tasarımları

Rüzgar türbinlerinin rotor rulman yatakları için yeni ürün tasarımları

Doğrudan flanşlı monte edilebilen kompakt konik makaralı rulman ünitesi, lojistiği ve montajı çok daha kolay hâle getiriyor. En ince mikron detayına kadar optimize edilmiş olan oynak makaralı rulmanlar ve yeni asimetrik oynak makaralı rulman, rüzgar türbinlerinin enerjiyi daha güvenilir biçimde üretmesini sağlıyor.

MEGAJOULE Artık Türkiye’de

MEGAJOULE Artık Türkiye’de

2004 yılında kurulan ve özel bir Portekiz şirketi olan MEGAJOULE artık Türkiye'de İstanbul'daki ofisinde faaliyet gösteriyor.

Nordex’e Toplam 112.2 MW Büyüklüğünde 4 Yeni Proje

Nordex’e Toplam 112.2 MW Büyüklüğünde 4 Yeni Proje

Nordex büyük rotor çapı ve üretimleri ile dünya pazarının da büyük ilgisini gören N117/2400 ve N117/3000 türbinlerini içeren 4 yeni anlaşmaya imza attı.

Borusan Enbw Enerji’den Yenilenebilir Enerji Atağı

Borusan Enbw Enerji’den Yenilenebilir Enerji Atağı

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirmek ve bu alandaki portföyünü güçlendirmek vizyonu ile yola çıkan Borusan EnBW Enerji yatırımlarını hız kesmeden sürdürüyor. Tekirdağ Balabanlı Rüzgâr Enerji Santrali’nin (RES) hizmete girmesi, Mut RES (Mersin/Karaman), Fuatres RES (Kemalpaşa, İzmir), Harmanlık RES (Karacabey, Bursa) ve Koru RES (Lapseki, Çanakkale) tesislerinin temellerinin atılması ve Bandırma RES (Bandırma, Balıkesir) kapasite artışı dolayısıyla bir tören düzenlendi.

SANCAK ENERJİ NORDEX İLE 89 MİLYON EUROLUK ÇERÇEVE ANLAŞMASINA İMZA ATTI

SANCAK ENERJİ NORDEX İLE 89 MİLYON EUROLUK ÇERÇEVE ANLAŞMASINA İMZA ATTI

Toplamda 133,5 MW rüzgar enerjisi lisansı bulunan Sancak Enerji, projeleri için Nordex Energy GmbH ile türbin tedarik ve servis çerçeve anlaşmasını imzaladı.

Relight, Kazakistan Rüzgar Enerjisi Piyasasında

Relight, Kazakistan Rüzgar Enerjisi Piyasasında

Relight Group ve Kazak girişim sermayesi şirketi Visor Group’un ortak girişimi Central Asia Green Power (CAGP), Kazakistan’da 1 milyar Dolar yatırımla 600MW’lık rüzgar santrali kurmak için memorandum imzaladı.

ÇOK OKUNANLAR

KÖŞE YAZARLARI

ÖNE ÇIKANLAR

ANKET

HAVA DURUMU

5 günlük hava durumu